Ubezpiecznie majątkowe

Ubezpieczenia majątkowe i osobowe – co to?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie majątkowe, to jego przedmiotem może być każde mienie, czyli np. nieruchomość czy pojazd. Natomiast w przypadku osobowego ochrona obejmuje życie lub zdolność do wykonywania pracy. Do najpopularniejszych ubezpieczeń mienia należą autocasco, ubezpieczenie mieszkania czy domu albo ubezpieczenie gospodarstwa rolnego. Natomiast do osobowych zaliczamy ubezpieczenia na życie, zdrowie, następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczą one wyłącznie osób prywatnych.

Wśród ubezpieczeń majątkowych są takie, które obejmują zdarzenia polegające na uszkodzeniu Twojego mienia, ale także takie, które chronią przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowania komuś szkody. Przykładem jest choćby komunikacyjne OC, z którego obligatoryjnie muszą korzystać wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Kolejnym przykładem są polisy obowiązkowe w przypadku wykonawców przeróżnych zawodów.

Przyjrzyjmy się bliżej polisom dotyczącym mienia. Jaki jest podział ubezpieczeń majątkowych? Które należą do obowiązkowych i kto musi z nich korzystać?

 

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe stanowi osobny dział ubezpieczeń gospodarczych i jest wyraźnie odseparowane od ubezpieczenia osobowego. Wśród polis majątkowych wyróżniamy turystyczną, komunikacyjną (OC i AC) i mieszkaniową. Przedmiotem takiego ubezpieczenia może więc być wycieczka, samochód lub nieruchomość. 

W przypadku ubezpieczenia nieruchomości warto zaznaczyć, że nie wszystkie mieszkania i domy można objąć ochroną. Problem z ubezpieczeniem, a dokładnie z wypłatą odszkodowania, możemy mieć, gdy:

  • nieruchomość nie jest trwale zamieszkana,
  • zbudowana jest z materiałów bardzo podatnych na ogień,
  • nieruchomość jest przeznaczona do rozbiórki lub niezdatna do zamieszkania.

Polisa mieszkaniowa może chronić nie tylko budynki i lokale mieszkalne, ale również pomieszczenia przynależne (piwnica czy garaż), budynki i budowle znajdujące się na posesji (wiata, altana, budynek gospodarczy, itd.), a nawet poza nią, jak dom letniskowy czy nagrobek. Towarzystwa ubezpieczają również inwestycje budowlane, czyli tzw. domy w budowie. 

Pola wymagane oznaczone są *

location_on

Pełczyńskiego 32/lok.7,
01-471 Warszawa

location_on

Lubelska 2, 24-300
Opole Lubelskie